Новиот словенечки премиер Голоб: Сакаме добри и стабилни односи со Хрватска

2 mins read

Во своето прво интервју за медиумите по победата на парламентарните избори, идниот словенечки премиер Роберт Голоб изјави дека новата влада ќе се залага за добрососедски односи со сите, вклучително и со Хрватска.

Во интервју за РТВ Словенија, емитувано доцна синоќа, Голоб рече дека нема потреба од непријатност по изборите поради односите и отворените прашања со Хрватска. Тој повтори дека арбитражниот договор е сигурно сидро од кое ниту една словенечка влада „не може да се повлече, а ние ја немаме ниту таа намера“.

„Мислам дека нема потреба од непријатност. Се разбира дека ќе се залагаме за добрососедски односи со сите, вклучително и со Хрватска. Но, нашата политика ќе работи повеќе на барање консензус, а помалку на соло мислење на кој било поединец“, рече Голоб, кој е. во Во кампањата тој го обвини Јанша дека се изолирал од заедничката надворешна политика на ЕУ и на меѓународно ниво.

Голоб рече дека очекува новата влада да почне со работа на почетокот на јуни и дека ќе вклучи поширок круг експерти, без разлика на нивната партиска припадност.

Што се однесува до отстранувањето на жицата од поголемиот дел од границата со Хрватска, тој рече дека прво треба да се формира влада „бидејќи жицата е поставена со владина одлука, па владата ќе мора да ја отстрани“.

„Сметам дека ова може да се пристапи во текот на летото, но постапката понекогаш трае подолго отколку што би сакале. Како и да е, јас сум оптимист и верувам дека ова ќе биде еден од првите конкретни случаи со кои ќе се справиме во текот на летото“, рече тој.

На национално ниво, неговата влада има намера што поскоро да започне со подготовките за мерките и реформите потребни за справување со енергетската криза што може да се случи оваа есен, како и подготовките за мерките поврзани со здравјето во случај на нов бран на коронавирусот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тешка сообраќајка на Партизанска, блокиран дел од булеварот

Следно

Вардар и Е. Пелистер со победи го најавија неделното дерби

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian