Дојава за бомба и во кабинетот на црногорскиот претседател Ѓукановиќ

1 min read

Закани за наводно поставени експлозивни направи утрово, покрај во училиштата, пристигнале и на адреса на неколку црногорски општини и институции. Последна од низата закани за поставена експлозивна направа пристигна и на адреса на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

Како што јавуваат медумите денеска претпладне сите луѓе биле евакуирани од зградата на претседателот на Црна Гора во центарот на Подгорица поради дојавата за поставена бомба.

Ѓукановиќ претходно ги повика надлежните државни органи итно да реагираат на последните извештаи за поставување експлозивни направи во образовните и други институции.

Полициската управа на Црна Гора претходно соопшти дека се вршат проверки во училиштата во одредени градови од утринава по анонимните дојави за експлозивни направи.

Министерството за образование, наука, култура и спорт донесе одлука денеска да ја прекине наставата во сите училишта во Црна Гора поради заканувачки анонимни пораки, кои се појавија на бројни официјални училишни мејлови.

Бомбите биле пријавени во образовните институции во Бар, Херцег Нови, Никшиќ, Бијело Поље, Цетиње, Плав, Гусиње, Петровац, Колашин, Мојковац и други стражари во Црна Гора.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Приведен крадец во Скопје за издржување затворска казна од 18 месеци

Следно

Меган Фокс и Машин Ган Кели си ја пијат крвта за да си ја докажат љубовта

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian