ВИДЕО | Објавени снимки од пукањето на филмот и полициското интервју со Алек Болдвин

2 mins read

Полицијата објави снимка од сетот на филмот „Rust“, вклучувајќи ги и последиците од фаталното пукање на кинематограферката Халина Хачинс од страна на актерот Алек Болдвин, пренесува „Би-Би-Си“.

Шерифот Адан Мендоза, исто така објави фотографии од местото на злосторството и интервјуа со сведоци, вклучувајќи го и г-дин Болдвин. Но, полицијата рече дека одлуката дали да се поднесе кривична пријава ќе зависи од исходот на идната форензичка работа.

42-годишната Халина Хачинс била застрелана од Болдвин додека тој вежбал со оружјето за кое верувал дека е реквизит. Актерот, кој беше и продуцент на филмот, претходно изјави дека не го повлекол чкрапалото и дека нема поим како се појавил жив куршум на снимањето во близина на Санта Фе.

На видеата објавени во понеделникот, може да се види како полицијата и медицинските лица брзаат на местото на настанот, а снимките од телесната камера покажуваат дека првите што пристигнале на настанот се борат да ја спасат Хачинс.

Во изјавата придружена со објавувањето на снимката, шерифот Мендоза рече дека истрагата за пукањето „останува отворена и во тек“. Тој рече дека неколку компоненти од истрагата остануваат отворени, вклучително и форензика за огнено оружје, анализа на отпечатоци од прсти, извештај од медицинскиот вештак и анализа на телефонските податоци на г-дин Болдвин.

„Откако овие истражни компоненти ќе бидат доставени до канцеларијата на шерифот, ќе можеме да ја завршиме истрагата за да ја проследиме до окружниот обвинител во Санта Фе на преглед“, рече шерифот Мендоза.

Според „Њујорк тајмс“, портпаролот на канцеларијата на шерифот Санте Фе рече дека властите одлучиле да ги објават досиејата по повеќекратните барања од медиумите и затоа што истражителите сакале да покажат кои информации останале отворени пред случајот да биде предаден на обвинителите.

Објавувањето се случува една недела откако продуцентите на филмот беа осудени од властите затоа што не ги следеле безбедносните упатства и наплатија максимална казна од 136.793 долари.

Алек Болдвин ослободен од вина за смртта на Хачинс: Продукцијата на „Rust“ казнета со над 137.000 долари

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Баерн ја најде замената за Левандовски во Ајакс!?

Следно

Ковачевски по повод 100 дена Влада: Владата е посветена на создавање услови за подобар живот и европска иднина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian