Павичевиќ: МОН и СОНК да најдат решение во интерес на средношколците, три генерации континуирано се уништуваат

2 mins read

Претседателот на Сојузот на средношколци Лука Павичевиќ во гостувањето на Сител се осврна на новата одлука на СОНК да го продолжи штрајкот во образованието и во текот на утрешниот ден:

-Ситуацијата без разлика дали одлуките се на СОНК или на МОН е на штета на ученциите. Вчера кога дознавме дека со владата е дојдено до некое решение, ние го поздравивме. Еве возрасните го слушнаа гласот на средношколците, учениците и децата и постигнаа компромис во име на децата, учениците и средношколците како главните и единствените корисници на образовниот систем, рече Павичевиќ.

Тој додава дека учениците со години бараат квалитетно образование кое во континуитет не го добиваат поради различни причини.

-Две години по ред Сојузот на средношколци континуирано бара поквалитен образовен систем имајќи ја во предвид пандимијата, продолжувањето на зимскиот распуст, штрајкот и слично континуирано и последователно бараме поквалитетна настава и бараме да ја добиваме наставата и таа насушната зошто имавме искуство од пандемијата каде воопшто не се одржуваше настава, рече лидерот на средношколците.

Според него сега е клучен период кога се земаат нови лекции за кои се добиваат завршните оценки.

-Како средношколци навистина не не интересира што преговараат СОНК и Министерството, но гледаме дека ние губиме од таа ситуација. Ги повикувам МОН и СОНК да најдат решение во интерес на средношколците. Доволно е да се уништи сон на едно дете за да пропаднеме како држава, систем, образование. Станува збор за три генерации кои континуирано ги уништуваме. Се што се случува во образованието мора да биде водено од интересот на детето, дециден е Павиќевиќ.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Адвокатот на Амбер побара приговор на сопственото прашање, Џони Деп добро се изнасмеа

Следно

И Бугарија остана без руски гас

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian