Хрватскиот претседател Милановиќ му пркоси на НАТО

1 min read

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека земјата треба да го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО додека не се смени изборниот закон во БиХ, пренесува хрватскиот портал Индекс.

„Што се однесува до мене, нека влезат во НАТО, нека ја бодат бесната мечка во очи. Но, додека не се реши прашањето за изборниот закон во БиХ, додека Американците, Британците, Германците, ако можат и сакаат, не ги принудат сараевчани и Бакир Изетбеговиќ да го сменат изборниот закон во следните шест месеци и да не им даде на Хрватите основни права, парламентот не смее да ратификува ничиј прием во НАТО“, рече хрватскиот претседател.

Тој им рече на новинарите дека може да се разговара за влезот на Финска и Шведска во НАТО, но смета дека тоа е „многу опасна авантура“. Финска и Шведска заеднички ќе изразат желба за влез во НАТО во мај, објавија вчера финскиот весник „Илталехти“ и шведскиот весник „Експресен“, повикувајќи се на извори блиски до ова прашање.

И покрај поблиската соработка со воената алијанса откако Русија го анектираше Крим, скандинавските земји решија да останат неутрални во тоа време, но неодамнешната руска специјална операција во Украина предизвика остра пресвртница кај нив. Милановиќ потсети дека не може да одлучува за формален влез на тие земји во НАТО, сметајќи за „многу опасно шарлатанство“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Гутереш: Потребна е независна истрага за кршење на меѓународното право во Украина

Следно

Марјан Начевски ја доби правната битка со РФМ на Арбитражниот суд на ЕХФ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian