Гутереш од Москва: Прекин на огнот што е можно поскоро

1 min read

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш бара начини да ги запре борбите во Украина што е можно побргу. Гутереш го изјави ова за време на денешната посета во Москва, јавија локални медиуми.

– Навистина сме заинтересирани да најдеме начини, да создадеме услови за ефективен дијалог, да создадеме услови за прекин на огнот што е можно поскоро, да создадеме услови за мирно решение, истакна Гутереш на почетокот од разговорот со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

kurir.mk

Претходно

Ковачесвки: Популистичко-националистички реторики не може да бидат пречка за држава со четири позитивни извештаи

Следно

Инвеститорите во Општина Аеродром ќе мора да планираат паркинзи за велосипеди при изградба на нови објекти

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian