Генчовска: Прво Бугарите да влезат во македонскиот Устав, па потоа преговори со Унијата

1 min read

Таа со оваа позиција ќе го запознае и еврокомесарот за проширување Оливер Вархељи на нивната средба денес.

Запишувањето на бугарското малцинство во македонскиот Устав е услов кој земјава мора да ги исполни пред да започне преговори за членство во Европска Унија. Овој став денеска во изјава за медиумите, пред почетокот на форумот „ЕУ и Балканот“, го потврди министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска.

таа појасни дека ваквиот услов за Македонија е утврден во декларацијата на Народното собрание и во решенијата на Консултативниот совет за национална сигурност

– Во оваа фаза, прво тие тоа треба да го спроведат, па потоа да се започнат преговори со нив. Не знам какви сигнали дал премиерот Кирил Петков, но ова е нашиот став, додаде Генчовска.

Таа со оваа позиција ќе го запознае и еврокомесарот за проширување Оливер Вархељи на нивната средба денес.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мајката на Крис Рок за Оскарите: „Кога Вил го удри син ми, нè удри сите нас“

Следно

Германска компанија за оружје нуди 88 тенкови на Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian