Ќе штрајкуваат вработените во Управата за матични книги: Нема вадење документи

1 min read

Конфедерацијата на синдикални организации со Независниот синдикат на Управата за матични книги најавува дека од утре ќе започне штрајк.

Деталите за штрајкот и последиците, од КСОМ ќе ги соопштат денеска напладне.

-Јавноста мора да знае дека учениците кои наназад две недели не посетуваа настава заради штрајк на просветните работници сега со штрајкот на Независниот синдикат на управата за Матични книги родителите нема ни да можат да ги запишат нивните деца за наредната година поради неработењето на матичните канцеларии, велат од КСОМ.

Оттаму посочуваат дека во случај на подолго времетраење на штрајкот огромниот број на граѓани на државата од дијаспората кои вообичаено доаѓаат преку летните одмори за да ги обноват своите лични документи, а задолжително претходно од управата за матични книги вадеа бројни документи , оваа година е можно да не можат да ги обноват поради најавениот штрајк.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дали кафето со лимон навистина ги топи мастите, ја штити кожата и ја ублажува главоболката?

Следно

Кириленко: Загинаа пет лица, од кои две деца, во руската офанзива во источен Доњецк

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian