Беа елиминирани од Македонија, сега аплицираат за „вајлд-карта“ за СП 2023

1 min read

Досега се познати 24 од 32 репрезентации колку што ќе играат на следното Светско првенство од 11 до 29 јануари 2023 година.

Помеѓу нив ќе биде и најдобрата македонска селекција предводена од Кирил Лазаров откако во баражите успеа да ги елиминира Романија и Чешка.

Според најавите жрепката за СП 2023 ќе се одржи на 2 јули 2022 година во Катовице (Полска).

Светската ракометна федерација треба да додели две „вајлд-карти“ за настап на Мундијалот.

Како што известува словенечката ракометна федерација, пет европски репрезентации аплицираа за „вајлд-карта“ за СП 2023, тие се Словенија, Холандија, Чешка, Словачка и Австрија.

СП 2023: Македонија од вториот шешир ќе ја чека жрепката во Катовице

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вархеји во дипломатска офанзива: Софија да попушти кон Скопје за преговори со ЕУ во јуни

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Носталгично изненадување: Били Ајлиш настапи со Хејли Вилијамс од „Парамор“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian