ВИДЕО: Димитриевски одличен, Рајо ја урна Барса на „Камп Ноу“

1 min read

Фудбалерите на Рајо Ваљекано приредија изненадување совладувајќи ја Барселона на „Камп Ноу“ со 0:1 во натпреварот од 33 коло во шпанската „Ла Лига“.

Единствениот гол на мечот се случи во седмата минута, практично во првиот вистински напад на гостите, Гарсија во погодок ја круниса прекрасната асистенција на Паласон.

На теренот подоминантни беа домаќините, со повеќе шанси, но ниту една од нив денеска не искористија играчите на тренерот Чави.

Значаен придонес во големиот триумф на Рајо имаше и македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски кој се истакна со четири одбрани.

Нашито чувар на мрежата покажа уште еднаш дека е во многу добра форма, а сега тоа го докажа и на еден од најголемите стадиони во светот.

После 33 кола Барса е на втората позиција на табелата со 63 бодови, 15 помалку од водечкиот Реал на кој му е потребен само уште еден бод во последните пет кола да ја освои титулата. Рајо е моментно на 11 место со 40 бовови после 11 триумф сезонава.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Макрон: Свесен сум дека ова гласање ме обврзува за годините што доаѓаат

Следно

Воздухот во Центар вечерва почист од Лазарополе

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian