Излезни анкети во Словенија: Менаџерот Голоб убедливо го победи Јанша

3 mins read

Движење Слобода на менаџерот Роберт Голоб е релативен победник на парламентарните избори во Словенија со најмногу гласови, а по неа е Словенечката демократска партија (СДС) на актуелниот премиер Јанез Јанша, покажува излезната анкета објавена во 19 часот.

Според излезната анкета на агенцијата Медина која ја објави Словенска телевизија по затворањето на избирачките места, Движењето за слобода доби 35,8 отсто од гласовите, а партијата СДС на Јанша 22,5 отсто.

Според излезната анкета, на трето место е демохристијанската Нова Словенија (НСИ) со 6,8 отсто од гласовите, а по неа се социјалдемократите (СД) Тања Фајон со 6,6 отсто и Левицата (Л) на Лука Месеца со 4,4 отсто. .

Останатите партии кои поднесоа кандидатски листи за 90 пратеници во Народното собрание не го поминаа изборниот праг од четири отсто, што е најблиску до излезната анкета на Листата Марјан Шарец (ЛМШ), која според анкетата на Медијана доби 3,8 отсто од гласовите.

Ако овој резултат се покаже приближно точен, тоа би значело дека коалициската влада предводена од Голоб и составена од социјалдемократите и левицата е поверојатно отколку влада базирана на партијата на Јанша и Нова Словенија.

На изборите во 2016 година Јанез Јанша освои релативно мнозинство со својата партија, но поради недостаток на коалициски партнери не успеа да формира влада. Во тоа време, левичарската коалициска влада ја формираше Марјан Шарец, иако тој имаше двојно помалку пратеници во парламентот од 26-те на Јанша. Сепак, владата на Шарец падна по две години и беше наследен од сегашниот премиер Јанша.

Роберт Голоб (55) е новата надеж на либералната, проевропска јавност, а со тоа продолжуваат и голем број политичари како универзитетската професорка Мира Церар и комичарот Марјан Шарц, кои некогаш беа миленици на антијаничарите. Но, Церар и Шарец во меѓувреме станаа политичка историја, а нивните партии маргинални, па можеби најголемиот предизвик за Голоб не е да го победи Јанша, што на многумина им успеа во триесет години словенечка политика, туку да остане трајно на политичката сцена каде што е Јанша. главната константа.

Голоб е и своевиден политички производ на Јанез Јанша. Имено, Голоб со години е близок со партиите на либералниот центар, уште од времето на Јанез Дрновшек, кога тој беше државен секретар, но се етаблира како долгогодишен успешен директор на енергетската компанија ГЕН-И.

За време на мандатот на Јанша, мандатот на Голоб не бил обновен и затоа го нападнал Јанша, обвинувајќи го за политичко екипирање и трупање лојални кадри на клучните позиции во државата.

Голоб ветува дека ќе воведе ред, ќе се бори против корупцијата и ласкањето на Јанша, ќе ги зајакне институциите и техно-менаџерски пристап кон управувањето.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Излезни анкети: На парламентарните избори во Словенија убедливо води партијата на Роберт Голоб

Следно

ВИДЕО: „Црвените“ подобри и од Евертон, Ливерпул и натаму го следи Сити

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian