Зеленски одржува прес-конференција, прва од почетокот на војната

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повеќе од еден час одржува прес-конференција во Киев – првпат од почетокот на војната во Украина, јави Би-Би-Си.

Зеленски во моментов одговара на новинарски прашања

– Војната можат да ја спречат само тие што ја започнаа, рече на почетокот Зеленски. Запрашан дали сè уште инсистира на средба со рускиот претседател Владимир Путин и дали смета дека разговорите со него ќе стават крај на војната, Зеленски рече дека војната може да ја запре само тој што ја започнал.

Тој инсистира на завршување на војната и потенцираше дека секој „здрав човек попрво би го избрал дипломатскиот пат“ за да ги реши прашањата отколку со воено решение..

Украинскиот претседател додаде дека не се плаши за својот живот, но дека неговото семејство е многу загрижено за него.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Според вистински настан: Ова е највознемирувачкиот филм кој некогаш се појавил на Нетфликс

Следно

Постои ли начин паметните телефони да алармираат за земјотреси

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian