Македонија го слави воскресението христово – Велигден

1 min read

Со трикратно кружење околу храмот Свети Климент Охридски вечерва прд полноќ започна пасхалната богослужба за овогодинешната велигденската литија за одбележување на Празникот над празниците, Хрстовото воскресение Велигден.

Со зборовите Христос воскрена – вистина воскресна архиепископот македонски и охридски г.г. Стефан им се обрати на поголемиот број насобрани верници точно на полноќ пред соборниот храм во Скопје.

Тој со желба за мир во душите на граѓаните и за мир во целата држава им го честиташе христовото воскресение Велигден на насобраните верници.

Велигденската радост е најголемата и најсветлата радост на христијаните. Таа е радост за најголемиот празник, за најголемиот ден – Велигден – радост за Воскресението на Господ и Спасител Исус Христос.

Таа радост е света радост и не е споредлива со никоја друга радост. Таква радост нема и не може да има. Таа радост е вечна како радоста на блаженството – а блаженството е постојана радост на душата.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Избори во Словенија : Јанша и Голоб во тесна трка за парламентарно мнозинство

Следно

Дневен хороскоп за 24 април: Денот е погоден за романтични состаноци, забавни и семејни настани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian