Бесплатен железнички превоз од 1 мај за неколку категории граѓани

1 min read

Бесплатен превоз во железничкиот сообраќај се воведува од 1 мај 2022 година, согласно возниот ред на Железници на Република Северна Македонија Транспорт АД-Скопје за 2022 година.

Оваа одлука е согласно мерките за намалување на трошоците на живот за граѓаните, Владата на Република Северна Македонија преку Министерството за транспорт и врски и Железници на Република Северна Македонија Транспорт АД-Скопје.

– Со оваа мерка овозможуваме континуирана поддршка на граѓаните се со цел поттикнување на железничкиот сообраќај како најевтин и еколошки превоз, се појаснува во соопштението од Министерството за транспорт и врски.

Бесплатиот превоз во железничкиот сообраќај се однесува за:

– Млади лица до 27 години, секоја прва и трета недела во месецот, во период на викенд денови од петок од 12 часот, до понеделник до 12 часот

– Бесплатен превоз на стари лица, жени до 62 години и мажи до 64 години секој втор викенд во месецот (петок, сабота и недела)

– Бесплатен превоз за студенти секој четврток

– И бесплатен превоз за сите ученици во средното образование и тоа еднаш неделно во среда.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Трето дете од петтата сопруга: Николас Кејџ го откри необичното име за бебето кое го очекува со 31 година помладата сопруга

Следно

Во Лавов прогласен полициски час

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian