Зеленски: Напредокот на Русија во источна Украина е само привремен

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека напредокот на Русија во источна Украина е само привремен.

Како што јави Би-би-си, Зеленски во дневното обраќање рече дека во јужниот и источниот дел на Украина „окупаторите сè уште прават сè што можат за да имаат причина да зборуваат за победи“.

– Тие акумулираат сили, испраќаат нови тактички групи во нашата земја. Тие дури се обидуваат да иницираат таканаречена мобилизација во окупираните региони на Украина, рече Зеленски.

Тој, сепак, рече дека ниту една од овие мерки нема да и помогне на Русија во војната против Украина. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Уставен суд: Свечените изјави на членовите на општинските совети треба да се дадени и потпишани со уставното име на државата

Следно

Расчистени четири кривични дела, поднесени неколку кривични пријави

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian