Украинските власти тврдат дека масовните гробници кај Мариупол се доказ за геноцид (ФОТО)

3 mins read

Украинските власти тврдат дека идентификувале масовни гробници надвор од градот Мариупол, што според нив е дополнителен доказ за руските воени злосторства врз украинските цивили.

Тврдењето го поткрепуваат фотографиите собрани и анализирани од американската компанија за сателитски снимки Maxar Technologies, кои покажуваат повеќе од 200 нови гробници на локација на северозападниот раб на Манчус, град на околу 19 километри западно од Мариупол. Официјални лица проценуваат дека околу 100.000 луѓе остануваат заробени во Мариупол, кој е под постојано бомбардирање откако беше опколен од руските сили на 1-ви март.

Украинските власти тврдат и дека повеќе од 20.000 луѓе во градот биле убиени за време на нападот. Во изјавата во четвртокот во апликацијата за пораки Телеграм, Петро Андриушченко, советник на градоначалникот на Мариупол, рече дека руски камиони собрале тела од пристанишниот град пред да ги „фрлат“ во Манхуш.

– Ова е директен доказ за воени злосторства и обиди за нивно прикривање, рече Андруишченко.

Сателитска снимка од 3 април покажува како изгледа ново ископана масовна гробница, веднаш до гробиштата. Прегледот на сателитски снимки од средината на март до средината на април покажа дека проширувањето на гробницата започна меѓу 23 и 26 март и продолжи до април. Според анализата на Максар, на локалитетот на северозападниот раб на Манџус има повеќе од 200 новооткопани гробови.

– Според неодамнешните извештаи на медиумите, руски војници на оваа локација ги пренеле телата на загинатите во Мариупол – наведува Максар во својата анализа. Си-Ен-Ен предупредува дека не може самостојно да ги потврди тврдењата дека Русите ги фрлиле телата во масовни гробници на таа локација, а точниот број на загинати по неколкунеделното силно бомбардирање на Мариупол не е достапен.

Сепак, новинарите во Мариупол го документираа избрзаното погребување на цивилите во опколениот град, а на социјалните мрежи се појавија слики на кои се гледаат телата кои очигледно биле оставени за собирање во градот. Вадим Бојченко, градоначалникот на Мариупол, во четвртокот изјави дека на улиците на градот загинале жени, деца и постари лица.

– За жал, видовме дека телата на загинатите жители на Мариупол почнаа да исчезнуваат од улиците на нашиот град – рече тој.

Според Бојченко, масовните гробници се надвор од обиколницата, во близина на гробиштата. Тој рече дека во близина на гробиштата има поле со кози долги 30 метри: „И таму ги закопуваат, ги носат телата на загинатите со камиони и ги фрлаат во овие ровови“.

kurir.mk

Претходно

На граничниот премин „Богородица” зголемена сообраќајната фреквенција за Велигден

Следно

Салах не е сигурен дали ќе остане во Ливерпул

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian