Сер Дејвид Атенборо беше прогласен за Шампион на Земјата од Обединетите нации

2 mins read

„Сер Дејвид Атенборо го посвети својот живот на документирање на љубовната приказна меѓу луѓето и природата и пренесување на истата во светот“, рече шефицата на УНЕП, Ингер Андерсен.

Програмата за животната средина на Обединетите нации (УНЕП) го прогласи природонаучникот, документарист и британско национално богатство Дејвид Атенборо за Шампион на светот. Престижната титула е признание за неговото животно дело кое ги има инспирирано сите кои го сретнале.

„Светот мора да дејствува сега за да ги спаси природата и планетата. Овие проблеми не може да ги реши една нација – без разлика колку е голема таа единствена нација. Знаеме кои се проблемите и знаеме како да ги решиме. Сè што ни недостига е унифицирана акција“, кажа 95-годишниот Атенборо, примајќи ја наградата.

Тој додаде дека успешните приказни за животната средина треба да ни даваат надеж дека промената е можна.

„Пред 50 години, китовите беа на работ на исчезнување. Потоа луѓето се здружија и денес ги има повеќе од кога било. Ги знаеме проблемите и знаеме како да ги решиме. Сè што ни треба е заедничка акција“, изјави Атенборо.

Од радиодифузер до природен историчар и автор до застапник за заштита на животната средина, Сер Дејвид повеќе од седум децении дејствува. Тој е најпознат по неговата работа со Единицата за природна историја на Би-Би-Си, вклучувајќи документарни филмови како „Животот на Земјата“, „Живата планета“, „Нашата планета“ и „Нашата сина планета“.

Покрај тоа, неговото застапување за зачувување и обновување на биолошката разновидност, транзиција кон обновливи извори на енергија, ублажување на климатските промени и промовирање на диети богати со растенија, придонесуваат за реализација на многу од Целите за одржлив развој.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Има ли место за паника? Хепатитис од мистериозно потекло откриен кај деца во Европа и во САД

Следно

Конгресменката Холмс Нортон стана членка на групата за поддршка на Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian