Битиќи уверува: Постигнати се максималните цени на прехранбените производи, нема да растат повеќе

1 min read

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, гостувајќи во емисијата „360 Степени“ на Алсат објасни која е причината за поскапувањето на нафтата, прогнозирајќи до кога би можел да се очекува таквиот тренд.

„Она што е најважно е животниот стандард на населението и неговата куповна моќ. Отворено кажувам и дека гледаме, чувствуваме дека паѓа куповната моќ на граѓаните затоа што цената расте. Јас не сум од оние што прават споредби ако цените на производите се поевтини во регионот, затоа што не треба да се споредува бидејќи куповната моќ е различна и во регионот. Важно е што можеме да направиме. Тоа што сме во слободна економија, секоја државна интервенција не е во согласност со пазарните правила, но и покрај тоа направивме да замрзнат цените, но и ова има свои граници до кога. Мислам дека се постигнати максималните цени на прехранбените производи и моите предвидувања се дека тие всушност не треба да одат понатаму бидејќи нема фактори кои би требало да поттикнат уште поголем раст“, ​​рече Битиќи.

„Во моментов има зголемување на маслото за јадење бидејќи имаме прекин во синџирот на снабдување, всушност сончоглед, сончогледово семе или нерафинирано масло да дојде овде и да го рафинира за да го извади по пониска цена“, нагласи Битиќи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Хроника на лоша мајка: Децата со денови пиеја вода зачинета со вотка, не ме напаѓајте

Следно

ВИДЕО: Пленковиќ го поддржа Јанша пред изборите во Словенија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian