Украинската вицепремиерка бара итна евакуација на цивилите и ранетите војници од Азовстал

1 min read

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук побара Русија да дозволи итен хуманитарен коридор за евакуација на цивилите кои се засолнети во фабриката за челик во Мариупол.

Како што пренесе Би-Би-Си, Верешчук ова го изјави откако рускиот претседател Владимир Путин ги откажа плановите за упад во фабриката Азовстал.

– Таму има околу 1.000 цивили и 500 ранети војници. Сите тие треба да бидат извлечени од Азовстал денеска, напиша Верешчук на социјалните мрежи.

Командант на морнарицата во фабриката вчера испратил порака до Би-Би-Си дека повредените војници заробени таму „гнијат“, без лекови и други потребни материјали.

Тој повика неговите луѓе да бидат евакуирани во трета земја.

kurir.mk

Претходно

Радев: Политичарите во С. Македонија се обидуваат да градат идентитет заснован на фалсификат

Следно

ЈП Водовод и канализација – Скопје со известување за празничното работно време

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian