Скопските пожарникари спасија маче заглавено на покрив од зграда

1 min read

Скопските пожарникари кои спасија маче заглавено на покрив од зграда во Скопје се вистински херои. 

Спасувањето беше на иницијатива и во организација на познатата активистка и актерка Ирена Ристиќ.

 Беа вклучени пожарна, корпи дигалки, стапици… 

-Спасувањето на мачето Сага беше една од ретките нормални работи кои се случиле во земјава. Жал ми што поради стравови и стресови повеќето заборавате на малите, но големи човечки и човечни работи… Но, не губам надеж и тука сум да потсетам…, вели Ристиќ на својот ФБ профил. 

Пожарникарите кои беа дел од акцијата добија торта со ликот на спасеното маче кое го доби името Сага. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Литар масло во Германија се продава и по цена до пет евра

Следно

Акција на SPORT LIFE: Со еден промашен натпревар до еден милион денари

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian