ФОТО | Ова се жените кои го освоиле срцето на Принс

4 mins read

Принс беше познат по својата наклонетост кон дамите, а на денот на неговата смрт се осврнуваме на посебните жени кои го освоија неговото срце. Покојната музичка икона беше романтично поврзувана со многу познати личности, вклучувајќи ги Ким Бесинџер, Мадона, Шила Е. и Кармен Електра, но тој се ожени само двапати.

Мајт Гарсија

Кога имал 37 години, се оженил со 22-годишна танчерка Мајт Гарсија која му била и придружен вокал на Денот на вљубените во 1996 година. Поранешната двојка се запознала шест години порано кога Мејт била 16-годишно чудо од танчерка и присуствувала на еден од неговите концерти. По нивната венчавка, Гарсија останала бремена со нивното прво дете.

 

„Најдлабокото нешто што ми се случи е начинот на кој ги гледам жените сега“, изјави Принс во 1997 година по раѓањето на неговото дете .

За жал, нивното момче починало само седум дена откако се родило поради синдромот Фајфер, кој е редок дефект на черепот што предизвикува притисок врз мозокот. Отуѓениот пар ќе го објави своето раскинување во 1998 година.

Мануела Тестолини

Не поминало долго пред Принс повторно да се заљуби. Овој пат тој ѝ рече „да“ на Мануела Тестолини за време на приватна церемонија во 2001 година. Двајцата наводно се запознале кога таа имала 24 години и работела за добротворната организација на Принс, „Love4OneAnother“, а тој имал 43. Бракот траел пет години пред да се разделат пријателски во 2006 година.

„Одлуката да се стави крај на бракот беше многу тешка одлука за г-ѓа Нелсон“, изјави тогаш адвокатот на Тестолини, Едвард Винер. „Таа бара кооперативно решавање на овој случај и се надева дека постапката ќе биде решена брзо и со почит. Г-ѓа Нелсон продолжува да биде фокусирана на нејзината добротворна работа и нејзиниот бизнис, кои остануваат главен приоритет“.

Пред да се ожени за прв пат, Принс наводно имал неколку значајни партнерки

Дениз Метјуз, попозната како Венити, го запознала Принс на Американските музички награди во 1980 година и двајцата набрзо започнале романса. Принс ја преименувал Метјус во Ванити, гледајќи ја како женска верзија на себе. Подоцна Принс ја постави Венити како водечка пејачка на групата девојки „Vanity 6“, но таа ја распушти групата по нивното деби издание во 1982 година.

Мадона, наводно, накратко се забавувала со Принс во 1985 година. Принс подоцна помогнал во продукцијата на нејзиниот албум „Like a Prayer“ од 1989 година.

Во 1989 година, Принс објави сингл наречен „The Scandalous Sex Suite“, во кој има офкања кои ѝ се припишуваат на Бесинџер. Се шпекулираше дека гласовните придонеси на актерката се земени од снимките на кои двајцата имаат секс.

Шила Е. во своите мемоари „The Beat of My Own Drum“ напишала дека се забавувала со нејзиниот ментор Принс во 80-тите, па дури и тврдела дека се вериле.

Електра, уште една од штитениците на Принс, наводно се забавувала со пејачот по средбата во 1991 година. Таа му дава заслуга на Принс што ја создал претходно и го променил нејзиното име во Кармен. Вистинското име на Електра е Тара Ли Патрик.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шок за капитенот на Јунајтед, добил мејл дека во неговиот дом има поставено бомба 

Следно

Софија се жали: Македонски партии, медиуми и професори ги изедначуваат Бугарите и фашизмот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian