Борис Џонсон во посета на Индија

1 min read

Њу Делхи, 21 април 2022 (МИА) – Британскиот премиер Борис Џонсон пристигна во Индија во дипломатска мисија за да го убеди индискиот премиер Нарендра Моди да ги поддржи западните санкции против Русија.

Тие ќе разговараат и за голем број други стратешки партнерства.

– Посетата ќе ги продлабочи стратешките трговски, одбранбени и врските меѓу луѓето меѓу нашите две земји, рече Џонсон пред парламентот пред да замине од Лондон.

Индија одби отворено да ја осуди руската инвазија врз Украина поради нејзината зависност од увоз на руска енергија, земјоделски стоки и воена опрема.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Отворен нов Центар за поддршка на згрижувачки семејства

Следно

ВИДЕО | Вардјан: Народот во Словенија очекува промена на власта и враќање на демократските процеси

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian