ВИДЕО: Во Турција разнесен автобус со затворски чувари, најмалку една жртва

1 min read

Најмалку едно лице загина денеска, а четворица се повредени кога експлодираше автобус кој превезувал затворски чувари во северозападната турска провинција Бурса.

Според соопштението на управата на затворот, се разгледува можноста за терористички напад.

Експлозијата се случила околу 7.30 часот утрото, додека автобусот ги превезувал чуварите на работа низ станбена област во централниот округ Османгази во Бурса. Автобусот во моментот на експлозијата се наоѓал во близината на станицата на метрото.

Се верува дека експлозивната направа била оставена покрај патот и активирана со далечински управувач.

Возачот успеал да го запре автобусот на околу 100 метри од местото на експлозијата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Приведени двајца крадци, расчистени три кривични дела

Следно

ВИДЕО: Мемфис израмни против Минесота, Њу Орлеанс го изненади Феникс

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian