Украинските војници бараат меѓународната заедница да ги извлече од Мариупол

1 min read

Припадник на украинските сили во Мариупол на Фејсбук објави дека војниците „можеби ги живеат своите последни денови“ и ја повика меѓународната заедница да ги извлечат од опколениот град.

– Непријателот е десетпати поброен од нас, изјави Серхиј Волина од 36 морнаричка бригада лоцирана во челичарницата Азовстал во Марииупол.

Претходно, руското Министерство за одбрана им постави нов ултиматум на украинските сили во Азовстал.

– Руските вооружени сили, базирани исклучиво на хуманитарни принципи, уште еднаш предлагаат борците на националистичките баталјони и странските платеници денеска да ги прекинат воените операции од 14 часот по московско време и да го предадат оружјето, се наведува во соопштението на руското Министерство за одбрана, при што се додава дека ниту еден украински војник вчера не ја прифати истата понуда.

kurir.mk

Претходно

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на МПЦ-ОА: Патот кон обновувањето на нашата падната човечка природа почнува со покајанието, проследено со богољубие и човекољубие

Следно

Овие 10 производи ја влошуваат егземата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian