Пет лажни факти за Адолф Хитлер: Дедо му не бил Евреин

7 mins read

Како што рече младиот историчар Норман Домејер, „денешната перцепција на нацистичка Германија од страна на јавноста во целина сè уште е доминирана од нацистичката пропаганда“.

На денешен ден се родил Адолф Хитлер. Во однос на извршување на злосторства, малкумина се на исто ниво со нацистичкиот диктатор одговорен за смртта на шест милиони Евреи за време на холокаустот и уште повеќе цивилни смртни случаи во текот на Втората светска војна. Поради тоа што е еден од најдокументираните луѓе во историјата, многу факти и информации за него постојат лажно, а ова се некои од нив.

Хитлер навистина се викал Шиклгрубер

Дали Германците секој ден ќе се поздравувале со срдечно „Heil Schicklgruber“? Дали Хитлер би можел да стане диктатор ако го користел своето вистинско име, Шиклгрубер, или ова би било премногу смешно име за диктатор? Овие прашања продолжуваат да се дискутираат редовно на Интернет. Сепак, тие се историски бесмислени прашања, бидејќи Шиклгрубер никогаш не било името на Хитлер. Таткото на Хитлер бил роден вонбрачно со Марија Ана Шиклгрубер. Сепак, тој го променил своето име во Хитлер, името на неговиот очув, кој по секоја веројатност бил и негов биолошки татко, многу време пред да се роди Адолф Хитлер. Иако тврдењето дека Адолф Хитлер навистина се викал Адолф Шиклгрубер е историска глупост, сепак укажува на поривот на луѓето да го претворат Хитлер во предмет на потсмев.

Фото: Profimedia

Хитлер имал дедо Евреин

Идејата дека непријателот на Евреите од Европа е, според логиката на неговите закони во Нирнберг, самиот „четврт-Евреин“ датира од обидот на некои негови противници да го спречат Хитлер да дојде на власт. Со оглед на тоа што таткото на Хитлер е роден вонбрачно, тврдењето било дека таткото на Хитлер бил зачнат од шефот на еврејското домаќинство за кое работела бабата на Хитлер, Марија Ана некое време.

Ако им се верува на резултатите од ДНК тестирање на австриските и американските роднини на Хитлер, извршено пред неколку години од белгискиот новинар Жан Пол Мулдерс, конечно знаеме со сигурност дека очувот на таткото на Хитлер бил навистина неговиот биолошки татко и затоа Хитлер немал дедо Евреин. Сепак, она што може да биде поважно од прашањето дали објективно гледано Хитлер имал дедо Евреин е она што самиот Хитлер го мислел за ова прашање. Веројатно Хитлер се плашел дека е внук на Евреин, бидејќи се чини дека му наредил на Ханс Франк, неговиот главен правник, да го разгледа тврдењето дека тој имал еврејско потекло во 1930 година.

Фото: Profimedia

Хитлер добил дете во Првата светска војна пред да изгуби еден од тестисите.

Друг „факт“ кој Жан-Пол Мулдерс го разоткрил како невистинит, ако треба да му се верува на неговото ДНК-тестирање, е дека Хитлер добил дете со Французинка за време на Првата светска војна. Повеќето други докази, исто така, сугерираат дека Хитлер не бил ниту хетеросексуалец, ниту, како што некои тврдат, хомосексуалец, туку асексуалец. Повторно, германските власти се чини дека плаќале на француското семејство на Хитлер за време на Втората светска војна, што е чудно ако не постоел никаков вид на врска помеѓу Хитлер и мајката на наводно синот на Хитлер.

Верувањето популаризирано од англиската песна од Втората светска војна дека Хитлер има само една „топка“ се потврди вистинито како резултат на новодостапното сведочење на германски медицински работник кој тврдел дека го лекувал Хитлер откако бил ранет во неговите препони.

Фото: Profimedia

Хитлер ја преживеа Втората светска војна

Ако сакаме да веруваме во неодамнешните извештаи, Адолф и Ева Хитлер избегале од Берлин во единаесеттиот час, додека Русите се приближувале внатре. Со подморница тргнале кон Аргентина, каде што живееле среќно до крајот на животот додека Хитлер не умрел од старост во 1960-тите. Приказната за бегството од Хитлер во Аргентина е само најновата приказна во сагата која се обидела да објасни зошто, во 1945 година и потоа, ниту еден западен истражувач не успеал да го лоцира трупот на Хитлер. Сепак, постојат сведоштва на очевидци на неколку луѓе кои потврдуваат дека Хитлер се самоубил и дека неговото тело било натопено со бензин пред да биде запалено. Понатаму, делови од черепот и забите на Хитлер речиси сигурно се чуваат во руско складиште. Дури и во отсуство на сведочења на очевидци и форензички докази, психолошката структура на Хитлер го прави неверојатно тврдењето дека тој би сакал да продолжи да живее по неговиот пад.

Фото: Profimedia

Самиот Хитлер бил најзначајниот креатор на невистинитите факти за Хитлер.

Она што Хитлер му го кажал на светот за тоа како од сликар на разгледници се претворил во фашистички водач ретко било поткрепено со вистинити факти. Патолошки и талентиран лажго, Хитлер на луѓето им кажувал што сакаат да слушнат и што е политички прикладно. Сржта на неговата измислена приказна биле четирите години во кои служел во германската армија на Западниот фронт. Тоа била приказна што ја раскажувал толку успешно што се верувало во неа речиси еден век по завршувањето на војната. Хитлер ја користел кога сакал да им каже на своите поддржувачи дека националсоцијализмот е роден во рововите на Првата светска војна и дека војната го создала. Тој исто така ја користел кога се обидел да ја прошири својата привлечност до скептичната јавност кон крајот на 1920-тите. И тој ја искористил во 1938 година за да му се додворува и да го измами Невил Чембрлен со тоа што му кажал на британскиот премиер риказна за тоа како еден британски војник му го спасил животот во 1918 година. Многу други забелешки на Хитлер и невистинити факти создадени од неговите пропагандисти опстојуваат до ден-денес.

ФОТО | Животот на вистинската Покахонтас: Прифатила христијанство и станала Ребека

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Е. Пелистер останува најдобрата екипа во Суперлигата

Следно

СДСМ вели дека не е целосно точна веста за знамето со сонцето од Кутлеш, но сепак ги искара своите советници во Лозово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian