Норвешката Влада се извини за законот со кој се гонеа хомосексуалците

1 min read

Норвешката Влада денеска официјално се извини за законот укинат во 1972 година со кој беше криминализиран сексуалниот однос меѓу мажите.

Околу 120 луѓе беа уапсени и притворени помеѓу 1902 и 1950 година, според законот укинат 22 години подоцна, на 21 април 1972 година.

Ден пред 50-годишнината, премиерот Јонас Гар Стоере упати официјално извинување од властите поради законот.

– Преку законите, но и мрежата на санкции, ние како народ и општество ставивме до знаење дека не прифаќаме квир љубов. Владата сака да се извини за тоа, рече лидерот на Лабуристите.

– Овој закон уништи многу животи, рече министерката за култура и еднаквост Анет Третебергстуен, која и самата е хомосексуалка.

Норвешка ја декриминализираше хомосексуалноста во 1972 година и им овозможи на истополовите партнери да имаат животно партнерство во 1993 година, како втора земја во светот што го направи тоа, по Данска.

Хомосексуалните бракови беа законски изедначени со хетеросексуалните во 2009 година. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Мостот што ќе ги поврзува двата народа испадна гнил!

Следно

Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian