Норвешка испрати 100 ракетни системи Мистрал во Украина

1 min read

Норвешка испрати 100 ракетни системи Мистрал во Украина како одговор на барањето на Киев за различно оружје, соопшти Министерство за одбрана во Осло.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно побара од Осло да испрати оружје во неговата земја, вклучувајќи противбродски ракети Харпун и мобилни противвоздушни ракетни системи НАСАМС.

kurir.mk

Претходно

Тренчевска: На вработените кои штрајкуваат ќе им бидат исплатени само придонеси

Следно

Приведени двајца крадци, расчистени три кривични дела

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian