Злоупотреба на службена должност во Управата за водење на матични книги

1 min read

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против О.И.(32) од Студеничани, скопско, вработен на работно место референт матичар во Управа за водење на матични книги, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци” од чл.149 ст.1 вв ст.3 и Д.К.(28) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело  „злоупотреба на лични податоци” од чл.149 ст.1. в.в.чл.45 од Кривичниот законик.

Првопријавениот, во текот на април 2021 година, без поднесено барање и без согласност  издадена од мајката, како законски застапник на малолетно лице, изготвил и со свој потпис и печат на Управата за матични книги, заверил Извод од матична книга на родени и изготвениот извод му го дал на второпријавениот, кој бил неовластено лице да располага со таквиот извод.

Второпријавениот, неовластено и спротивно на закон, во два наврата го  искористил изводот, односно личните податоци на малолетното лице. Тој го употребил во постапка пред Министерството за правда, Управа за водење на матични книги и во поднесена тужба од негова страна пред суд против оштетената мајка. 

skopjeinfo.mk

Претходно

САД го забранува тестирањето противсателитски ракети

Следно

Анкета во Бугарија : На евентуални предвремени избори, ГЕРБ на Борисов би добила најмногу гласови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian