Досегашната шефица на Инспекцискиот совет Филиповска-Грашкоска ќе го предводи ФЗО

1 min read

Владата соопшти дека на денешната седница го разрешила од должноста директор на Фондот за здравствено осигурување на Република Северна Македонија Стево Крстевски, а за вршителка на должноста директор на ФЗОРСМ ја именува Магдалена Филиповска-Грашкоска.

Филиповска-Грашковска досега беше претседателка на Инспекцискиот совет, владиното тело кое врши надзор над сите инспекциски служби. Таа е разрешена од должноста претседател на Инспекцискиот совет, додаваат од Владата.

На истата седница, Владата препорача да биде отповикан од функцијата генералниот директор на Пошти на Северна Македонија, Јани Макрадули, а на негово место да биде назначен Васко Стефанов, кој е разрешен од должноста заменик-директор на Агенција за вработување.

Од владината служба за информирање соопштија дека за в.д. претседател на Инспекцискиот совет на денешната седница Владата ја именувала Даниела Рендевска, досегашен генерален секретар на Советот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Животот на вистинската Покахонтас: Прифатила христијанство и станала Ребека

Следно

Бела куќа: Бајден се консултираше со сојузниците за Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian