Директорот на АМС му додели посебна благодарница на поранешниот соиграч Миркуловски

1 min read

Директорот на Агенцијата за млади и спорт и поранешен ракометен репрезентативец  Наумче Мојсовски, денеска му додели посебна благодарница како признание за посебен придонес и афирмација на ракометот на Филип Миркуловски.

Миркуловски во неделата го одигра последниот натпревар во дресот на македонската репрезентација и си замина на најдобар можен начин, со победа над Чешка и пласман на Светското првенство во Полска и Шведска.

Директорот на АМС, Наумче Мојсовски, кој долги години беше клупски и репрезентативен колега со Миркуловски, имаше само пофални зборови за ракометната легенда.

„ За ракометарот нема последна игра. Ниту еден спортист не застанал тука каде што кажал крај! Неговиот придонес и со дела и како идол, продолжува да мотивира нови генерации, да создава одлични спортисти! Филип Миркуловски не можеше да има подобара последна игра! Ја однесе Македонија на светско и беше дел од репрезентација која испишува историја! Денеска во куќата на спортот му оддадовме признание за особен придонес за афирмација на ракометот . Ти благодариме!“, објави АМС.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шолц: Германската Влада работи со индустријата за испорака на оружје за Украуна

Следно

ФОТО | Кој го измислил велосипедот?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian