Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само да бидеме пријатели и браќа

1 min read

Српскиот претседател Александар Вучиќ во свое скорешно обраќање на јавноста посветено на релациите помеѓу нашата земја и Србија изјави дека меѓудрќавните релации се на највисоко ниво.

– Ние сме најголеми пријатели на Северна Македонија, и не бараме од нив ништо за возврат, сем да бидеме пријатели и браќа – изјави Вучиќ.

Оваа изјава на Вучиќ е коментар за неодамнешната анкета на Имиџ опсерваторијата, чии резултати покажаа дека нашите граѓани сметаат дека најголем пријател на земјава е Србија.

Во документот насловен како „Опсерваторијата на влијанието и имиџот на државите” се наведува дека 39 отсто од испитаниците, ја истакнале Србија дека е прв избор на најголем пријател на нашата земјата, додека на второто место е наоѓа САД со 17 отсто позитивени одоговори на испитаниците.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЈП ПОЦ повторно ја отвора канцеларијата за прием на странки во дирекцијата на претпријатието

Следно

Ѓоковиќ ја започна 366 недела на врвот на АТП листата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian