ВИДЕО | Преживеаните бараат одговори! Зошто 94 луѓе од исто училиште добиле тумор на мозокот?

4 mins read

Еден преживеан од рак ветува дека ќе ја разоткрие извртената мистерија зошто речиси 100 луѓе поврзани со средното училиште во Њу Џерси, САД, развиле „исклучително“ ретки малигни тумори на мозокот, пишува „Њујорк пост“.

Ал Лупиано е меѓу 94-те поранешни вработени и ученици од средното училиште Колонија во училишниот округ Вудбриџ Тауншип, кои беа погодени од катастрофалните дијагнози во последниве години.

„Нема да запрам додека не добијам одговори. Ќе ја откријам вистината“, изјавил 50-годишниот Лупиано во интервју за НЈ.ком и Стар-Леџер.


Меѓу другите на кои им бил дијагностициран рак на мозокот била и помладата сестра на Лупиано, која починала од болеста во февруари на 44-годишна возраст.

Посветениот брат ѝ ветил на својата сестра на смртната постела дека ќе го открие она што го предизвикува очигледниот кластер на рак во средното училиште Колонија. Во вторникот – по јавниот притисок од Лупиано – локалните власти одобриле итна истрага за училиштето.

Братот преживеал, сестрата починала од тумор

На Лупиано му бил дијагностициран тумор на мозокот во доцните 1990-ти, на 27-годишна возраст. Тој закрепнал од болеста.

Минатата година, на неговата сопруга – која исто така учела во Колонија – ѝ бил дијагностициран редок тумор на мозокот. Точно истиот ден, помладата сестра на Лупиано, Анџела Де Силис, уште една ученичка на Колонија, дознала дека и таа има рак на мозокот.

По смртта на неговата сестра во февруари, Лупиано се уверил во врската помеѓу кампусот во Колонија и ракот на мозокот што тој, неговата сопруга и неговата сестра ги развиле. Минатиот месец, тој основал група на Фејсбук во која ги прашувал локалните жители дали знаат за други луѓе поврзани со училиштето кои биле погодени од слични дијагнози.

За помалку од шест недели, вели Лупиано, собрал имиња на 94 луѓе поврзани со училиштето кои развиле тумори на мозокот.

Што се крие зад страшните дијагнози?

Вознемирувачкиот развој стана главна вест минатата недела откако „Си-би-ес њуз“ го објави на национално ниво. Следното видео на ТикТок, исто така, собра повеќе од 2,2 милиони вирални прегледи за само 24 часа.

@drjoe_md Brain tumors at colonia high school. #braincancer #glioblastoma #braintumor #radiation #medicalmystery #doctor ♬ Chill Hip hop 37(932007) – 212soundworks

Ал, исто така, зборувал за „Си-би-ес њуз“ и рекол дека сега верува дека јонизирачкото зрачење мора да биде одговорно за здравствените проблеми.

– Она што го сметам за алармантно е дека навистина постои само една еколошка врска со примарните тумори на мозокот, а тоа е јонизирачкото зрачење – рекол тој

„Тоа не е контаминирана вода. Тоа не е воздух. Тоа не е нешто во почвата. Тоа не нешто што ни е направено поради лошите навики“.

Училиштето е изградено во 1967 година на празно земјиште.

Градоначалникот го контактирал државниот Оддел за здравство, Одделот за заштита на животната средина и Федералната агенција за токсични материи и регистар на болести за помош.

Ал вели дека училиштето е на помалку од 12 милји од Планот за земање примероци на Мидлсекс, кој се користел за дробење, сушење, складирање, пакување и транспорт на ураниумска руда за време на развојот на атомската бомба.

Тој шпекулирал дека дел од загадената почва била отстранета од локацијата кога била затворена во 1967 година – истата година кога е изградено средното училиште Колонија, и вели дека нешто од тоа можела да заврши на училишниот терен.

Огромното мнозинство од оние кои развиле тумори на мозокот „дипломирале помеѓу 1975 и 2000 година, иако вонредни резултати се појавиле дури откако дипломирале во 2014 година“.

Дијагнозите вклучуваат „неколку типови на примарни тумори на мозокот, вклучувајќи канцерогени облици како глиобластом и неканцерозни, но исрпувачки маси како што се акустични невроми, хемангиобластоми и менингиоми“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Суперлига: Пелистер не го дава првото место, совладан и Феникс 2010

Следно

ВИДЕО: Македонската репрезентативка Кипријановска со трансфер во Франција

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian