ВИДЕО: Нова пасторална сцена од Тетово – коњи во галоп се пробиваат низ сообраќајниот метеж

1 min read

Уште една снимка која ја покажува мирољубивата коегзистенција меѓу луѓето и домашните животни на тетовските улици беше објавена вечерва на социјалните мрежи – на неа се гледа како коњи во галоп се движат по еден од главните градски булевари, во строгиот центар на Тетово.

Двата коња, се чини, успешно ја заобиколуваат сообраќајната гужва, додека возачите во долгата редица на семафорот можат само да ги испратат со поглед.

Снимката ја објави еко-активистот Аријанит Џафери. Слични снимки имаше и во изминатите месеци, кога повозрасните жители на Тетово коментираа дека во околината на градот, особено на Шара и блиските планини Сува Гора и Жеден, коњите и денес се многу одгледувано домашно животно, но тие одамна не можеле олку често да се гледаат симнати во градот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Милева и Алберт Ајнштајн како студенти: Изгубена во мрачната сенка на суетен маж

Следно

Зеленски верува дека во следните недели Украина ќе добие кандидатски статус за ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian