Вашингтон ќе ги бојкотира состаноците на Г20 на кои ќе присуствува Русија

1 min read

Американската министерка за финансии Џенет Јелен, која ќе ги претставува Соединетите Американски Држави на претстојниот министерски состанок на Групата 20 индустриски најразвиени земји во светот (Г20), ќе бојкотира некои од состаноците на кои ќе присуствува Русија.

Неименуван претставник на американското Министерство изјави дека САД и нивните сојузници ќе продолжат со „заедничките напори да го зголемат економскиот притисок врз Русија“.

Г20 го сочинуваат 19 земји и Европската унија, вклучувајќи ги Аргентина, Австралија, Бразил, Канада, Кина, Франција, Германија, Индија. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Ристевска-Јорданова: Прво да почнат преговорите за ЕУ, па потоа да се отвора Уставот

Следно

ВИДЕО: Елмас и Наполи го губат чекорот со водечкиот Милан

Latest from Blog

Перишиќ се сели во Лондон

Хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ одлучи кариерата да ја продолжи во Премиер лигата и тоа во екипата

MacedonianEnglishAlbanian