Пахор: Словенија ја поддржа европската перспектива на Западен Балкан

1 min read

Словенечкиот претседател Борут Пахор кажа дека неговата држава ја поддржува европската перспектива на Западен Балкан.

Пахор кажа дека во светлината на мирот и стабилноста лидерите во регионот мора да внимаваат да не ја влошат ситуацијата.

„Многу сум задоволен што Александар Вучиќ реши да ја посети Словенија. Го поканив за да размениме мислења за ситуацјата во Западен Балкан и Европа. Голема одговорност на државниците е да ја зајакнат економијата со своите постапки“, вели Пахор.

kurir.mk

Претходно

Владата ќе аплицира за макрофинансиска поддршка од ЕУ

Следно

Кулеба на средба со Петков и Генчовска во Бугарија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian