ИКОМОС ќе го одбележи Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите

1 min read

По повод  Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите – 18 Април ИКОМОС Македонија денеска организира дебата на тема „Климатските промени и културното наследство”.

– Овогодинешната тема на ИКОМОС, за одбележување на овој значаен ден е „Наследството и климата”. Изборот на оваа тема претставува можност да се прикажат стратегии за промовирање на целосниот потенцијал на истражувањата и практиките за зачувување на наследството со цел изнаоѓање соодветни начини на нивно спроведување, а во насока на зајакнување на одржливиот развој, истовремено залагајќи се за праведни транзиции кон емисии со низок јаглерод, велат од ИКОМОС.

Избраната тема „Наследството и климата”, според организаторите, нуди можност да се одговори на прашањата: како да се користи климатската правда и правичноста при заштита на наследството и начините на кои можеме да постигнеме правична заштита на ранливите заедници преку климатска акција.

Преку презентации на студии на случај, со свои излагања ќе учествуваат членките на ИКОМОС Македонија Ангелина Поповска од НУ Национален конзерваторски центар – Скопје и Сузана Касовска Георгиевска од Институтот за животна средина, градежништво и енергетика – ИЕГЕ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 18 април: Секогаш има причина за оптимизам

Следно

Украинско МО: Руските сили се обидуваат да влезат во Херсон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian