Германија испраќа над милијарда евра воена пoмош во Украина

1 min read

Германската Влада соопшти дека планира да издвои повеќе од милијарда евра воена помош за Украина.
Германскиот министер за финансии, Кристијан Линднер, потврди дека владата одлучила да ја зголеми меѓународната помош за одбранбениот сектор на две милијарди евра, а повеќето од оцие средства ќе бидат наменети за Украина како воена помош.

Средствата Украина најмногу треба да ги користи за купување воена опрема, јавија американските медиуми.

Овој потег доаѓа по притисокот од Украина, бидејќи претседателот Зеленски денеска повторно побара повеќе оружје од земјите што го поддржуваат, но и по критиките од другите влади на ЕУ за „очигледниот недостаток на поддршка од Германија за Киев“.

kurir.mk

Претходно

Охридското Езеро заматено, кај Грашница се влева канализациска цевка

Следно

Некој упорно го уништува и нагрдува зеленилото во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian