ФОТО+ВИДЕО: Експлозија во Истанбул, наредена евакуација

1 min read

Најмалку три станбени згради се евакуирани откако утринава во 8:30 часот по локално време се слушнала експлозија во областа Бејоглу во Истанбул.

Утврдено е дека експлозијата се случила под земја, поради што во воздух одлетал капак од шахта. Наводно дошло до спој на кабли. Густ чад се забележувал веднаш по експлозијата, а пожарникарите наредиле евакуација на станарите.

Поради превенција исклучена е струјата во целиот кварт.

-Видовме дека нешто чади, а потоа одекна експлозија. Се виде чад како се шири и во становите. Кај нас имаше во бањата и кујната, вели Мустафа Ајас, еден од станарите кој бил евакуиран.

kurir.mk

Претходно

Литовски: Бугарија ќе бара целосна капитулација од Македонија, да се откажеме самите од себе што е невозможно

Следно

ЈП ПОЦ повторно ја отвора канцеларијата за прием на странки во дирекцијата на претпријатието

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian