Возач возел 70 километри побрзо од дозволеното, санкционирани над 240 возачи за брзо возење

1 min read

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што се санкционирани 248 возачи, информираат од МВР.

– Од нив пет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час. Притоа, 158 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 90 надвор од населено место, соопштија од МВР.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, велат од МВР и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Милош Биковиќ објави прва фотографија со убавата Црногорка: Сакам да ја нервирам

Следно

Моравјецки ги повика Полјаците на лични санкции и бојкот на компаниите кои заработуваат во Русија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian