СОНК: Штрајкот ќе продолжи сѐ до постигнување договор со Владата

1 min read

СОНК продолжува со генералниот штрајк во образованието, соопштија попладнево од Синдикатот.

Образовниот кадар во основните и средните училишта, како и персоналот во градинките утре повторно нема да влезат во училниците иако министрите за образование, Јетон Шаќири, и за труд и социјална заштита, Јованка Тренчевска, апелираа наставата да продолжи за доброто на децата.

-Договор со Владата не е постигнат. За 95 отсто од членовите на СОНК не е прифатлива понудата од Владата за зголемување на платите од 10 отсто затоа што тоа е кажано усно и нема таква писменаа понуда. За понатамошното постапување СОНК повторно ќе се консултира со членството пред да биде донесена каква било одлука, изјави за Телма Лена Спасеновска Поповска.

Утре градинките ќе згрижуваат само деца чиишто родители немаат каде да ги згрижат, а настава во училиштата нема да има.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пирло се враќа на тренерската работа, има понуда од Португалија

Следно

Циципас не ја дава титулата во Монте Карло

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian