Нови 89 случаи на ковид, 15 реинфекции

1 min read

Според податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.649 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19. Од нив во
Скопје – 46, Битола – 14, Прилеп – 11, Тетово, Струмица и Неготино – по 3, Кавадарци и Охрид – по 2, Куманово, Гевгелија, Штип, Струга и Кичево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 15 реинфекции.

Регистрирани сe 55 оздравени пациенти од: Скопје – 41, Битола – 4, Кавадарци– 2, Куманово, Велес, Гостивар, Охрид, Свети Николе, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.649 тестови преку: ИЈЗ-100, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-58, ЦЈЗ Прилеп-29, ЦЈЗ Тетово-14, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–75, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-40, Биотек-57, Систина-22, лабораторија Лаор-100, Синлаб-7, Ремедика-0, Плодност-16, Генеа-9, Никоб Лаб-133, ВФВ Медикал-18, Ели Медика Плус-16, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 788.

Досега во земјата се направени вкупно 1.996.485 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.605, бројот на оздравени пациенти е 298.306, на починати е 9.261, а бројот на активни случаи изнесува 1.038.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | По гласините дека ја изневерувал, Ријана и АСАП Роки го фатија авионот…

Следно

Папата во пораката за Велигден ги повика светските лидери да ја слушнат молбата на народот за мир

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian