Излезноста до 9 часот во Центар Жупа е 2,17 отсто

1 min read

Непречено се одвива изборниот процес во општина Центар Жупа, каде до 9 часот правото на глас го оствариле 154 гласачи.

-Во процент тоа изнесува 2,17 отсто од вкупно запишаните 7.077 гласачи. Споредено со локалните избори на 17 октомври минатата година, бројот на оние кои го остварите правото на глас малку е поголем. Тогаш до 9 часот гласале 120 лица или 1,6 отсто од 7.317 колку што беа во единствениот избирачки список, изјави Неџип Илјаз, претседател на општинската изборна комисија.

Додава дека вообичаено поголема излезност се очекува во попладневните часови и нагласува дека членови на комисијата се во постојана обиколка на гласачките места.

Се гласа на 16 гласачки места а на гласачко ливче се двајца кандидати предложени од политички партии.

Вчера правото на глас го остварија 52 болни и изнемоштени лица. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ручек за денеска од Стефанија Несторовска: Пица од хелда

Следно

Герасимовски: Во понеделник Кризниот штаб ќе носи одлуки за чистење на отпадот во „Треска“

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian