ВИДЕО: „Три од три“ за Несторовски и Удинезе во италијанската Серија А

1 min read

Денеска во рамките од 33 коло во најсилното италијанско првенство составот на Удинезе како домаќин со 4:1 беше убедлив над Емполи.

Домаќините водеа по првото полувреме после автоголот на Исмајли во шестата минута. На стартот од вториот дел беше зголемена предност преку Деулофеу (52`).

Намалија гостите со голот на Пинамонти од пенал во 70 минута, потоа за 3:1 се погрижи Пусето (79`), а конечниот епилог го постави Самарџиќ (87`).

Во 90 минута во игра влезе македонскиот напаѓач Илија Несторовски како замена за Деулофеу, но не се запиша во листата на стрелците.

За тимот од Удине ова е веќе трет триумф во низа за моментно 11 позиција во генералниот пласман со 39 бодови, додека Емполи е на 14 место со 34 бодови.

Се одиграа уште две средби од оваа рунда: Каљари – Сасуоло 1:0 и Сампдорија – Салернитана 1:2.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Берлин одговори на барањата за раздвојување: Македонија порано се жртвуваше, сега е ред на Албанија

Следно

ФОТО | Карди Би и Офсет го открија необичното име на синот седум месеци по породувањето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian