Приведени неколку лица кои питачеле заедно со децата

1 min read

Одделенијата за криминалистички работи во Единиците за внатрешни работи при СВР Скопје, во содејство со Јавната установа Меѓуопштински центар за социјална работа – Скопје, во периодот од 08.04-15.04.2022 година преземаа мерки и активности за спречување на „питачење“.

Притоа, лишени од слобода биле С.К.(26), Б.Б.(33) и Е.Л.(30) сите од Скопје. С.К. и Е.Л. заедно со своите малолетни деца, и малолетник чиј старател/родител е  Б.Б. биле затекнати при питачење на крстосници и булевари и пред верски објекти на подрачјето на Скопје, со нив бил извршен службен разговор и по целосното документирање на случајот против нив ќе следат кривични пријави, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело по чл.201 од Кривичниот законик.

skopjeinfo.mk

Претходно

Експлозии во предградие на Киев

Следно

ВИДЕО: Атланта и Њу Орлеанс се последните учесници во НБА плеј-офот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian