Ковид-извештај: 126 нови случаи и 152 оздравени пациенти, нема починати

2 mins read

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени се 2.152 тестови, а регистрирани се 126 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 55, Битола – 23, Велес – 9, Кавадарци – 6, Прилеп – 5, Гостивар – 4, Охрид, Струмица и Гевгелија – по 3, Куманово, Тетово, Штип, Кочани и Ресен – по 2, Кичево, Струга, Радовиш, Делчево и Пробиштип – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (126), регистрирани се 19 реинфекции.

Регистрирани сe 152 оздравени пациенти од: Скопје – 86, Битола – 24, Прилеп – 9, Велес, Кавадарци и Кичево – по 5, Куманово – 4, Кочани и Демир Капија – по 3, Струмица и Ресен – по 2, Гостивар, Гевгелија, Штип и Крива Паланка – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.152 тестови преку: ИЈЗ-139, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-15, ЦЈЗ Куманово-31, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–65, Жан Митрев (Филип Втори)-44, Авицена-51, Биотек-56, Систина-23, лабораторија Лаор-67, Синлаб-15, Ремедика-6, Плодност-16, Генеа-14, Никоб Лаб-182, ВФВ Медикал-33, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–36, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–11, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.160.

Досега во земјата се направени вкупно 1.994.836 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.516, бројот на оздравени пациенти е 298.251, на починати е 9.261, а бројот на активни случаи изнесува 1.004.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 144955, Активни 535
Куманово 16608, Активни 15
Битола 15118, Активни 156
Прилеп 14098, Активни 48
Тетово 13439, Активни 13
Кавадарци 10600, Активни 34
Велес 9727, Активни 21
Гостивар 9569, Активни 19
Охрид 8811, Активни 29
Струмица 8039, Активни 18
Штип 8000, Активни 20
Кичево 5598, Активни 19
Кочани 5069, Активни 5
Струга 4709, Активни 7
Гевгелија 4395, Активни 6
Неготино 3669, Активни 4
Ресен 2711, Активни 8
Свети Николе 2622, Активни 2
Радовиш 2526, Активни 13
Крива Паланка 2413, Активни 2
Делчево 1973, Активни 11
Дебар 1673, Активни 0
Берово 1644, Активни 2
Валандово 1480, Активни 0
Виница 1387, Активни 4
Пробиштип 1265, Активни 1
Богданци 1019, Активни 1
Кратово 962, Активни 2
Крушево 928, Активни 4
Демир Хисар 828, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 591, Активни 2
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 2
Дојран 345, Активни 0

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Карди Би и Офсет го открија необичното име на синот седум месеци по породувањето

Следно

Шкупи пред шампионска промоција, Македонија ЃП го доби дуелот со Работнички

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian