Заев гостин на Третиот конгрес на Сириза

1 min read

За „нов почеток” со цел „политичка промена”, како што се централните слогани, од денеска до недела грчката опозициска партија СИРИЗА ќе го одржи третиот конгрес, на кој поканет да присуствува е и поранешниот премиер Зоран Заев, јави дописничката на МИА од Атина.

Партискиот конгрес ќе започне попладнево во Атина, со говор на лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас, а во следните денови ќе биде и учеството на поранешниот македонски премиер.

Во рамките на конгресот ќе се одржат и различни тематски дискусии посветени на пандемијата, војната во Украина, економијата, енергетиката, климатската криза итн.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Си-Ен-Ен: САД испорачуваат потешко и пософистицирано оружје за запирање на руската инвазија на истокот од Украина

Следно

Тагува фудбалскиот свет, почина поранешниот колумбиски репрезентативец Фреди Ринкон

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian