ВИДЕО: Ајнтрахт ја „нокаутираше“ Барса, фантастичен гол на Боре

1 min read

Вечерва се случи големо изненадување во четвртфиналната фаза од Лига Европа, Ајнтрахт Франкфурт сред „Камп Ноу“ успеа да ја елиминира Барселона.

На првиот меч во Германија резултатот беше 1:1, и според многумина реваншот во Шпанија требаше да биде само уште една доминација на Барса, како што го правеше досега во „Ла Лига“.

Но, играчите на Чави ги разочараа своите навивачи и на крајот загубија од бундеслигашот со 2:3.

Гостите уште во четвртата минута поведоа со голот на српскиот интернационалец Костиќ од пенач. Следуваше прекрасниот гол на Боре во 36 минута после асистенцијата на Костиќ, немоќен беше голманот тер Штеген.

Во 67 минута следуваше уште еден погодок на Германците, повторно на сцена стапи Костиќ за огромни 0:3. До крајот на мечот домаќините со сите сили тргнаа да обезбедат продолженија, успеаја само да ја ублажат елиминацијата со голот на Бускетс (90+1`) и Депај од пенал (90+10`).

Противник на Ајнтрафт во полуфиналето ќе биде Вест Хем кој со 0:3 на гости триумфираше над Лион, а во првиот дуел беше нерешено (1:1).

Лига Европа
Полуфинале, двојки –

Лајпциг – Ренџерс/Брага
Вест Хем – Ајнтрахт Франкфурт

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Велика Британија го замрзна имотот на соработници на Роман Абрамович

Следно

ВИДЕО | Позитива на денот: Средба на куче и коњ која ќе ве разнежни

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian