Велика Британија го замрзна имотот на соработници на Роман Абрамович

1 min read

Велика Британија го замрзнува имотот вреден 10 милијарди фунти (12 милијарди евра) на двајца руски олигарси кои се опишани како долгогодишни деловни соработници на рускиот милијардер и сопственик на Челзи, Роман Абрамович, соопшти денеска британското Министерство за надворешни работи.

Замрзнат е имотот на директорот на фудбалскиот клуб Челзи, Јуџин Тененбаум, кој ја презеде контролата врз компанијата Еврингтон Инвестментс поврзана со Абрамович, по почетокот на руската инвазија на Украина.

Другиот санкциониран Русин е Давид Давидович, чии средства се замрзнати и му е забрането патување.

Британската влада соопшти дека мерките „ги намалуваат клучните извори на приход за воената машина на Путин“ поради руската инвазија на Украина.

Британската влада го замрзна имотот на Абрамович во март како дел од санкциите против богатите Руси тесно поврзани со Кремљ.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: Овации за Заев на конгресот на СИРИЗА во Атина

Следно

ВИДЕО: Ајнтрахт ја „нокаутираше“ Барса, фантастичен гол на Боре

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian