Лагард: Развојот на економијата на еврозоната зависи од ситуацијата во Украина

1 min read

Руската инвазија има значително влијание врз економијата на еврозоната, а нејзиниот развој ќе зависи од тоа како ќе се развива конфликтот во иднина, изјави денеска на прес-конференци шефицата на Европската централна банка Кристин Лагард.

-Ова влијае на економијата во Европа и пошироко. Конфликтите и несигурноста поврзана со нив, ја поткопуваат довербата на бизнисите и потрошувачите, рече таа.

-Економскиот развој во голема мера ќе зависи од развојот на конфликтот, влијанието на постоечките санкции и можните дополнителни мерки, потенцираше шефицата на ЕЦБ.  (МИА)

kurir.mk

Претходно

Ковид биланс: Нови 142 заразени, четворица починати и 198 оздравени

Следно

Приведен скопјанец по распишана централна потерница за издржување затворска казна

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian