Германија ја заплени најголемата суперјахта во светот која е во сопственост на сестрата на санкциониран руски олигарх

1 min read

Германија ја заплени најголемата суперјахта на светот откако по „обемна истрага“ утврди дека е во сопственост на сестрата на санкционираниот руски олигарх Алишер Усманов.

Германската федерална полиција денеска соопшти дека ја запленила Дилбар, вредна 600 милиони долари (458 милиони фунти) откако го откри вистинскиот сопственик на јахтата.

На „црната листа“ на ЕУ се наоѓа и сестрата на Алишер Усманов, Гулбахор Исмаилова, и се оценува дека тој „индиректно и префрлил средства“, вклучително и јахтата Дилбар.

Јахтата долга 157 метри претходно се сметаше дека е под контрола на германската влада, кога беше забележана во бродоградилиштето Блом+Вос каде од октомври е на ремонт. Официјалните лица брзо ги негираа тие извештаи. (МИА0

kurir.mk

Претходно

СДСМ: Мицкоски и Николоски да дадат оставки откако нивниот ментор заврши на „црна листа“ на САД

Следно

Италијански великан сака да го ангажира „кралот“ Модриќ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian